Çocuk Kıyafetleri ve Anne Babalar

Çocuk Kıyafetleri ve Anne Babalar

Tarih:
Tarafından gönderildi:

Anne babalar için en keyifli aktivitelerden biri çocukları için kıyafet almaktır. Hamileliğin başından itibaren yeni doğacak bebek için birçok kıyafet ve eşya alınmaya başlar ve doğum sonrasında da bu alışverişler sürekli olarak devam eder. Ancak bir anne babanın bu alışveriş keyfi çocuğu biraz daha büyüdüğü ve kendi kıyafetlerini seçebilecek yaşa geldiğinde çok daha fazla artar. Çocuğu ile birlikte alışveriş yapmak her ebeveyn için hem çok eğlenceli bir aktivitedir hem de güzel anılar biriktirmenin bir yoludur. Ancak çocuklar için en uygun kıyafeti seçmek her zaman kolay olmayabilir. Çünkü çocuk kıyafeti seçiminde dikkate alınması gereken birçok faktör bulunur. Çocuğun yaşı ve cinsiyeti kadar zevkleri de kıyafet seçiminde dikkate alınması gereken unsurlar arasında yer alır. Aynı zamanda mevsim şartları, çocuğun hareketlilik durumu gibi birçok faktörün de kıyafet seçimine dahil edilmesi gerekir. Şimdi gelin hep birlikte çocuk kıyafeti seçiminde dikkat etmeniz gereken bu unsurlarla birlikte çocuğunuz için en doğru kıyafeti nasıl seçebileceğinize daha detaylı şekilde bakalım.

 

 

Çocuğunuzun Kişiliğini, Zevkini ve Stilini Yansıtan Kıyafetler Nasıl Seçilir?

Her çocuk aslında bir bireydir ve tıpkı yetişkinler gibi çocukların da kendi karakterleri ve zevkleri vardır. Özellikle de günümüzde çocuklar teknolojinin gelişmesi ile çok daha fazla uyarana maruz kaldığı için çevreleri hakkında çok daha fazla bilgiye daha küçük yaşlardan itibaren erişebiliyorlar. 2 yaştan itibaren çocuklar kendi kıyafetlerini seçmek konusunda daha istekli olabilirler. Sevdikleri renkleri ve giymek istedikleri kıyafetleri belirtmekte bu yaşlardan itibaren daha kararlı olan çocuklar için uygun kıyafet seçimi yaparken onların taleplerini de göz önüne almak gerekir. Örneğin çocuğunuz etek ve elbise giymek yerine pantolon veya şort, gömlek yerine sweatshirt giymeyi tercih edebilir ya da canlı renkler yerine pastel tonlarda kıyafetler seçebilir. Bu çocuğunuzun kendi konforu ve zevkleri çerçevesinde bir stilini oluşturmaya başladığının bir göstergesidir. Bu nedenle çocuğunuz için en uygun kıyafet seçimini yapmak için mutlaka ona seçenek sunarak bu seçenekler arasından kendisine uygun olanı tercih etmesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun tercih ettiği kıyafetleri seçerek onun stiline ve tarzına uygun doğru bir seçim yapmış olursunuz. 

Çocuk Kıyafetlerinde Dikkat Etmeniz Gereken Kalite, Konfor ve Güvenlik Faktörleri

Çocuk kıyafeti seçiminde dikkate alınacak önemli unsurlar arasında kalite, konfor ve güvenlik üçlüsü de yer alır. Kalite; kıyafetin kumaş türünden dikiş biçimine kullanılan baskı yöntemlerinden aksesuar malzemelerine kadar birçok farklı unsurun birleşmesinden meydana gelir. Öncelikle çocuklarınız için her zaman doğal kumaşlardan üretilmiş kıyafetlere yönelmelisiniz. Doğal kumaşlar çocuğunuzun cildinin her zaman nefes almasını sağlar, teri emer ve alerjik reaksiyonların önüne geçer. Kumaş cinsi kadar kumaşın kalitesi de oldukça önemlidir. Kumaşın dokuma sıklığı ve dikişlerin sağlamlığı kumaş kalitesini belirler. Kaliteli kumaşlar da daha uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunar. Geniş kesimli kıyafetler çocuk giyim için seçebileceğiniz en konforlu ürünlerdir. Çocuklara hareket özgürlüğü sağlayacak rahat kalıp ürünler de çocuk kıyafeti konusunda en uygun seçimlerdir. Kıyafet seçiminde güvenlik de özellikle daha küçük yaş grubundaki çocuklar açısından oldukça önemlidir. Kıyafet seçiminde mümkün olduğunca kurdele, düğme, aksesuar gibi eklentilerin olmamasına dikkat edebilirsiniz. Sade kıyafetler hem kullanım kolaylığı sağlar hem de küçük çocuklarda boğulma gibi riskleri ortadan kaldırır.

Çocuk Kıyafetlerinde Mevsim, Hava Durumu ve Aktivite Uyumuna Önem Verin

Doğru çocuk kıyafet seçimi konusunda bir diğer unsur da mevsim şartlarına uygun şekilde kıyafet seçmektir. Hava sıcaklığına ve yağmur, rüzgar gibi diğer hava koşullarına uygun seçilen kıyafetler çocuğunuzun çok daha konforlu hissetmesini sağlar. Aynı zamanda üşütme ya da terleme gibi istenmeyen durumların önüne geçer. Son olarak çocuk kıyafeti seçiminde çocuğunuzun aktivite durumunu mutlaka göz önüne almalısınız. Aşırı hareketli çocuklar için hareketlerini kısıtlamayacak rahat kalıplı, az aksesuara sahip sade giysiler tercih edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum yapın